Back to Directory

Purchasing

Which is cheaper?

  • 3.4 pounds for $4.78 (U.S. Dollars), 
  • 1.6 kilograms for £5.20 (GBP Pounds Sterling), 
  • 420 grams for €2.10 (Euros) or 
  • 1.7 kilograms ¥29.32 (Chinese Yuan)?

To know the answer, one must be able to convert between different mass and weight units and also between the current exchange rates for international currencies. This library of calculators makes these and many more calculations trivial by letting you choose your units (length, area, volume, weight and even currency), enter your numbers and get a reliable answer.  

NOTE: The default currency is U.S. dollars (USD).  However, the user can choose and automatically convert other currencies via the pull-down menu.

Parent Categories:

Purchasing Calculators

Purchasing Collections

Purchasing Equations

  • Area over Time by vCalc
  • Compare US dollars per gallon to Canadian dollars per liter by vCalc
  • Compare US dollars per Gallon to Mexican pesos per Liter by vCalc
  • Cost per Time by vCalc
  • Length over Time by vCalc
  • Price per Area by vCalc
  • Price per Cubic Yard by vCalc
  • Price per Length by vCalc
  • Price per Ton by vCalc
  • Price per Volume by vCalc
  • Price per Weight or Mass by vCalc
  • Time for Area by vCalc
  • Time for Length by vCalc
  • Time for Volume by vCalc
  • Time for Weight or Mass by vCalc
  • Volume over Time by vCalc
  • Weight or Mass over Time by vCalc
  • Bulk or Bag Price Comparison by KurtHeckman
  • Compare Dollars and Pounds vs Euros and Kilograms by KurtHeckman
  • Flooring Material Cost by KurtHeckman
  • Plywood Cost by KurtHeckman
  • Price Compare (by area 3) by pro
  • Price Compare (by area) by pro
  • Price Compare (by length 3 items) by pro
  • Price Compare (by length) by pro
  • Price Compare (by volume 3) by pro
  • Price Compare (by volume) by pro
  • Price Compare (by weight 3 Items) by pro
  • Price Compare (by weight) by pro
  • Price Compare Dollar-Ounce vs Euro-Gram by KurtHeckman
  • Price Compare Dollars and Gallons vs Euros and LIters by KurtHeckman
  • Price per Unit by KurtHeckman